Doğal Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Halılarımızda oluşan lekeler gerçekten can sıkıcıdır. Küçücük bir leke yüzünden tüm halıyı yıkamak mantıksızdır. Halı yıkama kültürü bitmek üzere ve insanlar artık halı yıkama yapılan yerlere halılarını emanet etmekte. Tabi halılarımızın da ömrü kısalmakta. Marketlerden aldığınız halı temizleyiciler halılarda derin izler bırakabiliyor, renginin solmasına sebep olabiliyor, aynı zamanda aşırı kimyasallardan dolayı cilde de zarar veriyor. O zaman sizlere evde yapabileceğiniz doğal halı temizliği tüyoları verelim, bakalım nelermiş ?

Malzemeler:

-Karbonat

-Mısır nişastasını 

Nasıl yapılır ?

Karbonat ile mısır nişastasını karıştırın. Bilindiği gibi karbonat her derde deva. Kötü kokuları almanıza yardımcı olur ve bakterileri öldürür. Mısır nişastası da yağları alır. Yani bu karışımı uyguladığınızda leke bırakmayacağından emin olabilirsiniz.  Bu mucizevi karışımı halınızın sorunlu olan kısmına dökün. 20-25 dakika bekleyin. Sonra makinanız ile süpürün. Halınız tertemiz olacaktır.

Halıda hiç geçmeyen lekeler varsa ne yapılır ?

Lekeniz oluşur oluşmaz su ile yıkamak yerine maden suyu dökün. Dikkat edersiniz leke yüzey çıkacaktır. Ardından bez yardımıyla silin.

Lekeniz yine de çıkmazsa mısır nişastasını lekeli bölgeye kuru olmak şartıyla dökün ardından 1 gece bekleyin, sonra süpürgeyle veya bez ile temizleyin.

Yine de çıkmazsa ?

2 Çay kaşığı bulaşık deterjanının içine yarım bardak elma sirkesi ekleyin. 3 bardak ılık su ekleyin. Karıştırıp temiz bez ile halınızı silin. Lekenin beze geçtiğini anladığınızda temiz bir bezle tekrar aynı uygulamayı yapın.

 

 

 

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir