Dünyanın en uzun adamı kimdir ve kaç metredir?

Dünyanın en uzun adamı Sultan KösenDünyanın en uzun adamı bir Türk. Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en uzun adamı olarak önceden yer alan Çinli Bao Çi Shun’dan sonra 10.5 cm daha uzun olan Mardinli Sultan Kösen 2.47 metre‘lik boyu ile rekorlar kitabına adını yeniden yazdırdı.

Sultan Köse’nin rekorları sadece boyu da deği. Dünyanın en uzun el ve ayakları da Sultan Kösen’e ait. Sultan Kösen’in elleri 27.5 ve ayakları 36.5 santim boyunda. Ayakkabı numarası ise 60.

Dünyanın En Uzun Adamı Mardinli Sultan Kösen Kimdir?

10 Aralık 1982 Mardin doğumlu Sultan Kösen Guinness Rekorlar Kitabı’na göre hala yeryüzünün yaşayan en uzun insanı. Boyundaki bu aşırı uzama hipofiz bezindeki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümöre bağlıdır. Yürümek için koltuk değneği kullanır.

Kösen üç erkek ve bir kız kardeşi ve ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Aile fertlerinin boyları normal sınırlardadır. Öğrenim hayatını uzun boyu ve çiftçilik işleri ile uğraştığından tamamlayamamıştır.

 

29 yorum yapıldı: “Dünyanın en uzun adamı kimdir ve kaç metredir?

  1. feyza

    Ya hepiniz istiyosunuzda hep iyi yönünden bakıyonuz bide kötü yönünden baksanız ben asla istemezdim bu halimden çok memnununum :-) :-)

    Cevap yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>