Mod Medyan Hesaplama Nedir? Nasıl Bulunur ve Nasıl Hesaplanır?

Matematikte mod en çok tekrarlayan sayı, medyan ise sayı dizisinin tam ortasında bulunan sayıdır. ÖSYM’nin kopya sıkandalından sonra internette sıkça aranan kelimeler arasında yerini aldı.

Mod nedir mod nasıl hesaplanır mod nasıl bulunur?

Mod bir sayı serisinde en fazla tekrar edilen sayıdır.

Örneğin: 10 gözlemi içeren bir örneklem alınsın.

Veriler şunlardır:
1,2,3,1,2,3,2,2,2,2

Bu sayı dizisinin modu 2 olur. Bu değer en çok tekrar edilmektedir.

Eğer sayı dizisinde hiç bir tekrarlama yoksa, veri için mod bulunmayabilir. Öte yandan iki ya da daha fazla sayı aynı tekrarlamayı gösterebilirler o zaman da çoklu mod ortaya çıkar.

Medyan nedir medyan nasıl bulunur medyan nasıl hesaplanır?

Medyan:

Medyan bir veri dizisinin küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe sıralanması sonucu bu dizinin tam ortasında olan değerdir. Medyan bulmak için sıralanmış veri değerlerinin kalan en küçük ve en büyük değerleri birer birer elimine edilir; veri sayısı tekse en son kalan tek veri medyandır. Eğer veri sayısı çiftse son kalan iki veri çiftinin ortalaması medyan olur.

Örneğin: 10 öğrencinin matematik ders notları küçükten büyüğe doğru sıralanmış şekli 1, 2, 3, 3, 3, 3, 4, 4, 4, 5 olsun. Bu değerlerin kalan en küçük ve en büyük değerleri elimine sonucu 1, 2, 3, 3, 3, 3, 4, 4, 4, 5 son kalan iki veri çifti 3, 3 olduğundan bu veri çiftinin ortalaması  (3+3)/2 = 3 olduğundan bu örneklemin medyanı 3 tür denir.

Eğer veri sayısı tekse;
Örneğin: 9 öğrencinin ders notları 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4, 5, 5 ise bu değerlerin kalan en küçük ve en büyük değerleri tek tek elimine edildiğinde 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4, 5, 5 kalan son değer 3 olduğundan bu örneklemin medyanı 3 tür.

Share Button

Fatal error: Uncaught CurlException: 35: timed out before SSL handshake thrown in /home/nenasil/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 996