Olgunluk Sınavı Uygulaması Nedir? Kimlere ve Nasıl Yapılacak?

Şuanda kullanılan YGS’nin yerine getirilecek olan Olgunluk Sınavı hakkında bilmedikleriniz..

Lise bitirme sınavını getirilip ortaöğretim başarı puanını da bu sınav sonucuna göre hesaplanacak. MEB tarafından yapacak olacak olan bu sınavdan sonra ÖSYM de LYS yapacak.

Öğrenciler lisede son sınıfta “Lise Bitirme Sınavı” adında bir sınava girecekler. Bu sınav da lisede gördükleri konularla alakalı sorular sorulacak. Hazırlıklar tamamlanırsa bu sınavda açık uçlu sorular da sorulacak. Böylece öğrencinin lise eğitimi de desteklemiş olacak. Öğrenciler lise bitirme sınavını geçmeden üniversiteye gidemeyecek. Bu sınavı başarıyla geçen öğrenciler ise LYS’ye katılarak tercih yapabilecekler. Sınavın bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı oldukları rahatlıkla analiz edilebilecek. Böylece öğrenciler LYS’de ona göre yönlendirilecek.

İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapılacak. IB, SAT gibi sınavlarla da üniversitelere öğrenci alıanbilecek.

Olgunluk sınavı dediğimiz sınav Osmanlı döneminde ilk defa  1869’de şimdiki adı Galatasaray Lisesi olanMektebi Sultani’de uygulanmaya konmuştu. 1955’te ise olgunluk sınavları yerine lise bitirme sınavları getirilmişti. 1974’teyse ÖSYM’nin kurulmasından sonra tamamen kaldırılmıştı.

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir