Suya düşen cep telefon nasıl kurtarılır? Islanan telefonu kurutma

Suya düşen cep telefonları garanti kapsamında olmadığı için cihazınızı tamir etmek size düşüyor. Bunun da çok farklı yolları var. İşte telefonunuzu kurtarmanın yolu;

TATLI SUYA DÜŞERSE:Öncelikle telefonun bataryasını çıkarın… Kısa devre yapmasını engelleyin… Ardından SIM kartı çıkarın. Cihazınız bozulmuş olsa dahi SIM kartlar çalışmaya devam edecektir.

Pil ve SIM’i cihazdan çıkardıktan sonra telefonu hızlı bir şekilde kurulayın…

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE:Telefon içindeki nem normal bir şekilde buharlaştığı zaman telefonun çalışma ihtimali daha yüksek… Bunu yapmanın en kısa yolu ise bir elektrik süpürgesi ile telefonun içine, odadaki  havanın üflenmesi veya çekiş yeteneği olan bir süpürge ile içerideki havanın dışarı çıkartılması.

PİRİNÇ KAVANOZU: Kurulandığı halde içinde hala nem olan cihazları tamamen kurutmanın en güzel yöntemi ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun içine koyup koyup ağzını kapatmak ve minimum bir gün beklemek. Pirinç nemi hızla emebildiği için telefonda nemli bir bölge kalmayacaktır.

TUVALETE DÜŞERSE: Telefonlar ”tuvalete düşmediği sürece” alkolle temizlenmemesi gerek. Solvent katkılı olan madde, cihaz içindeki bağlantılara zarar verebilir. Tavsiyemiz hırdavatçılardan temin edebilen ”Denature” alkol tercih edilebilir.

DENİZE DÜŞERSE: Cihazını denize düşürenlerin, telefonu sudan çıkarıp önce tatlı suya bırakmaları ardından oradan da alıp kurulamaları gerek. Çünkü tuzlu su içerdiği kristallerden dolayı telefonun bazı parçalarına zarar veriyor.

YAPILMAMASI GEREKENLER: Kurutmak için kesinlikle saç kurutma cihazını kullanmayın. Soğuk üfleme’ ayarında olsa bile ortamdaki havadan daha yüksek derecede bir havayı telefona üflediği için cihaza zarar verebiliyor. Bunun sonucunda telefona pil takıldığı an cihaz kısa devre yapabiliyor.

Ayrıca telefonunuzu direkt güneş altında yada mikrodalgada kurutmayı asla denemeyin.

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir