Telefon Dinleme Nasıl Yapılır? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Önlenir?

Telefon Dinleme Nasıl Yapılır?

Artık sadece insan sesi değil, bulunduğunuz yerdeki tüm sesler gelişen teknoloji ile birlikte kayıt altına alınabiliyor. Bu zamanda artık en yakın arkadaşınız, dostunuz ya da düşmanınız sizi rahatlıkla dinleyebilir.

Giderek yaygınlaşan ve bilinçsizce kullanılan akıllı telefonlara yüklenen ufak bir program ile bu küçük cihaz bir casusa dönüşebiliyor.  Trojan adı ad verilen bu yazılımlar, cep telefonuna yüklendiği zaman cihaz üzerinde hiçbir etki belirmediği için program telefon menüsünde gözükmüyor. Kendini ortaya çıkaracak gözle görünen hiçbir faaliyette bulunmadan arka planda sessiz sessiz çalışan yazılım, uzmanlar tarafından da bulunamıyor. Yurtdışında uzun süreden beri faaliyette olan casus programlara ülkemizde de herkesin ulaşabilmesi çok basit. Çünkü bu yazılımları satan birçok yer var. Ücretleri özelliklerine göre 100 TL’den başlayıp  2-3 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Hatta işi biraz daha ileri boyuta taşıyan bazı şirketler, casus yazılım yüklü telefonları ‘casus telefon’ adı altında pazarlıyor.

Telefon Dinleme Tam Olarak Nasıl Yapılır?

Bir telefonunun tam olarak dinlenebilmesi için casus programının o cihazda yüklü olması şart. Program yüklü telefon, başka telefonları aradığı veya başka bir telefonlar tarafından arandığında dinleme yapan kişinin telefonuna gizli bilgi mesajları gönderilir. Dinleme yapan kişi mesajı aldıktan sonra, dinlenen kişinin telefonunu arayarak konuşmalarını duyabiliyor. Dinleme sırasında, telefonda ne bir cızırtı, ne de başka bir tür ses olur. Ayrıca cihazda ışık yanması, zil çalması ya da titreşim gibi dinlendiğini ortaya dökecek bir işaret de bulunmuyor.

Sim Kartı Değişen Telefon Dinlebilir mi?

Bu programlar çoğu zaman yazılım içerisine yüklendiği için, cihazın sim kartı değiştiğinde de dinleme devam  edilebiliyor. Çünkü yeni sim kartı değişikliğinde program yeni telefonun numarasını mesaj yolu ile dinleyen kişiye bildiriyor.

Telefon Dinlemesi Nasıl Önlenir?

Kesinlikle kimseden hediye olarak telefon almayın.

Tanımadığınız kişilerden gelen SMS  mesajlara dikkat edin.

Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımlarını kullanın.

İnternet ortamından güvenilirliğine emin olmadığınız sitelerden dosya (mp3, program, video) indirmeyin.

Eğer tüm bu aldığınız önlemlere rağmen yine de hep içinizde bir şüphe oluşacaksa telefonunuza görüşmelerini kriptolayan (şifreleyen) yazılım yükleyin. Böylece konuşmalarınızı ele geçirseler dahi şifrelemeden ötürü hiçbir şey anlaşılmayacaktır. Ancak bu yazılımın sizinle görüşen karşı taraftaki kişilerde de yüklü olması gerektiğini sakın unutmayın.

Share Button

1 Yorum yapıldı: “Telefon Dinleme Nasıl Yapılır? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Önlenir?

  1. hakan tan

    öncelikle bu konuda bir çok yazılımın bulundugunu belirtmek isterim, bu yazılımların cep telefonlarına yuklenmesi ile o telefonun takibi ve dinlenmesi mumkun, birde telefonu kriptolayan programlar oldugundan bahsetmıssınız ama benim bildiğim kadarıyla krıpto programları tek bir telefona yuklemeyle işe yaramaz yani karsı tarafın telefonunada yuklemenız gerekırkı bu ıkı telefon arasında kriptoplu gorusme ımkanı olsun aksı halde sadece kendı telefonunuza yuklemek pek bır ıse yaramaz.

    Cevap yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir