Borsa nedir? Nasıl Oynanır?

  • 26 Kasım 2010

Borsa; ticari mal ve evrakların, belli standartlar ve kurallar içinde alınıp satıldığı ve organize bir tür sistemdir. Uluslararası coğrafi ve ticari merkezlerde bulunan küresel piyasaların yanı sıra, her ülkenin kendi içerisinde oluşturduğu birtakım kurumsal borsalar da bulunabilir. Türkiye’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, emtia ( hisse senetleri, bono ) veya malların ( tütün, şeker, pamuk gibi ) ticaretinin yapıldığı en yaygın ve en köklü borsa kurumudur.

Borsada yapılan ticaretler Kanun Hükmünde Kararname’ler ve ilgili yönetmeliklere göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenli olarak denetlenir. SPK nedir sorusuna en iyi yanıt böyle bir tanımlama olabileceği gibi SPK, ticaretin belirli kurallara uygun olup olmadığını denetlemek ve ticaret yapan tarafların mali güvenliklerini sağlamakla yükümlüdürler.

Borsada ticareti yapılan malların fiyat ve değerleri serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre belirlenir. Ama arz ve talep durumu sürekli değiştiğinden fiyatları da sürekli hareket halindedir. Bu genelde ekonomik siyasi durumların yanı sıra bir emtianın veya kıymetli evrakın fiyatını doğrudan etkileyebilecek faktörler de olabilir. Fiyatların dalgalı olması spnucu yatırımcılar, fiyatı düşeceğini tahmin ettikleri mallarda satış işlemi veya yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaparak belli bir gelir elde edebilirler.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Borsa
Borsa
13 yıl önce

faydalı bir bilgi. Teşekkür ederim.