Bu sene üniversite öğrencilerine burs veren Holding’ler hangileri?

  • 29 Eylül 2010

Üniversiteler açıldı. Holdingler burs verme yarışına girdi. Bu yıl aylık burs miktarları 250-330 TL arasında değişiyor. Başarılı ancak maddi durumu yetersiz öğrencilerin en geç 15 Ekim‘e kadar başvurması gerekiyor. Türkiye’nin dev holdingleri hem eğitime katkı sağlamak hem de geleceğin başarılı yöneticilerini şimdiden kendi şirketine çekebilmek için burs kozuna yatırım yapıyor. Üniversite sınavlarında başarılı olan ancak maddi durumu nedeniyle okumakta zorlanacak öğrencilere şirketlerin vereceği burslar aylık 250 TL’den başlıyor, 350 TL’ye kadar çıkıyor.

Burslardan yararlanacak öğrencilerin ekim ayının ortasına kadar kendi fakültelerinin öğrenci işleri veya burs komisyonlarına başvurmaları gerekiyor. Burslar genellikle bir öğretim yılı için veriliyor. Şirketler bursiyerlerini yakından takip ederek başarı grafiklerini de izliyor.

Zorlu Holding: Mehmet Zorlu Vakfı, 2004-2005 eğitim yılından bu yana her eğitim-öğretim döneminde ortalama bin 300 öğrenciye burs veriyor. Bursiyerler, 9 ay süreyle ayda 300 TL burs alıyorlar.

Özyeğin Holding: Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, devlet üniversitelerinin hazırlık veya birinci sınıfında okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriyor. Bursa hak kazanmak için LYS‘de kendi puan türünde ilk 2 bine girmiş olmak gerekiyor. 9 ay boyunca ödenen burslara ek olarak bir defaya mahsus kitap yardımı da yapıyor. Burslar, öğrencinin not ortalamasına göre 190 ila 240 TL arasında değişiyor.

Tekfen Holding: Tekfen Vakfı, 2009-2010 öğretim yılında kasım ve mayıs ayları arasında üniversite öğrencilerine 330 TL burs sağladı. Vakıf bu yıl da 180 öğrenci için kontenjan ayırdı. Başvuralar vakfın internet sitesinden yapılabiliyor.

Elginkan Holding: Elginkan Vakfı İTÜ, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ ve Ege Üniversitesi öğrencilerine hazırlık sınıfı dahil burs veriyor. Ekim 2009’da 75 kişiye burs veren vakıf bu yıl da 12 ay boyunca öğrencilere 320 TL ödemeyi planlıyor.

Yaşar Holding: Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı bu yıl işletme, turizm işletmeciliği, iktisat, kimya, veterinerlik, su ürünleri ile çeşitli mühendislik bölümlerinde okuyan 220 öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Geçen yıl 9 ay boyunca 240 TL burs yardımında bulunan vakıf bu yıl ilk üç ay 240 TL sonraki 6 ay boyunca ise 255 lira burs verecek.

Alarko Holding: Alarko-Eğitim Kültür Vakfı, 2009-2010 öğretim yılında sadece öğretim aylarında verilen burslar aylık 190 TL’ydi.

Şahinler Holding: Şahinler Vakfı, birçok vakfın aksine ikinci öğretim öğrencilerine de burs imkanı sunuyor. Burslar 3 aylık olarak ödeniyor.

GÜBRETAŞ: Ziraat fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan belli sayıda çiftçi çocuğuna 4 yıl boyunca aylık 200 TL burs veriyor.

KOÇ, AYLIK 310 TL BURS VERİYOR
Koç Holding: Vehbi Koç Vakfı 1969’dan bu yana maddi durumu iyi olmayan başarılı öğrencilere yardım eli uzatıyor. Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ, Ege Üniversitesi’nin İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk Eğitim Fakültesi öğrencilerine burs veriyor. Holdingin bursundan yararlanacak öğrenciler aylık 310 TL alabilecek. Vehbi Koç Eğitim Bursu’ndan her yıl 2 bine yakın öğrenci yararlanıyor.

SABANCI’DAN 2 YILLIK TURİZMCİLERE DE DESTEK
Sabancı Holding:
Hacı Ömer Sabancı Vakfı, üniversitelerin birinci sınıf öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. 1974’ten bu yana her yıl ortalama bin 300 öğrenciye yardım yapıyor. Vakıf, bursiyerlerini hem üniversite öğrencilerinden hem de 2 yıllık meslek yüksekokullarında (turizm bölümü) okuyanlardan seçiyor. Meslek yüksekokullarında okuyanlara 160 TL, 4 yıllık lisans öğrencilerine ise aylık 285 TL burs veriliyor. Vakıf, bu yıl Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, Marmara, Yıldız Teknik Üniversiteleri ile İTÜ, ODTÜ öğrencilerine burs verecek.

sabah

Subscribe
Bildir
guest

13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet akif akçay
mehmet akif akçay
11 yıl önce

ben 7. sınıf öğrencisiyim 3 kardeşiz konya selçuklu da yaşıyoruz babam asgari ücret alıyor ve işi yikımcıda şöforlük yapıyor.maddi durumumuz okumam için yeterli değil.lütfen bana burs verir misiniz?
telefonum 05079980015

resul cavlu
resul cavlu
13 yıl önce

şu an ünüverste okuyorum maddi yetmezlik yüzünden çok zorlanıyorum gerekli desteği aylemden alamıyorum babam bir çifçidir benden hariç beş kardeşim daha okuyor lütfen sizden burs talep ediyorum
tel: 05399168643

hemsiree
hemsiree
13 yıl önce

herkes burs verirken bölüm yada memleket ayrımı yapıyor yada sadece elit üniversiteler burs veriyolar sizde de haksızlık adaletsizlik degl mi bu saglık diyolar ama ben adıyaman üniversitesi son sınıf ögrencisiyim fakat hiçbir yerden burs bulamadım 4 yıldırrr …

özlem tanrıkulu
özlem tanrıkulu
13 yıl önce

muşalparslan ünivesitesi gıda bölümü 1. sınıf ögrencisiyim benden ayrı 3 kardesim okuyo ve ben hıcbır yerden burs bulamıyorum cok zor durumdayım kalacak yerım yok ve bırakmak zorunda kalmak uzereyım yardım edersenız cok mutlu olurum…….

fatih
fatih
13 yıl önce

itü inşaat müh. 1. sınıf öğrencisiyim. zorlu holding bursuna nasıl başvuru yapılıyor bi yardımcı olursanız sevinirim….

mustafa karakurt
mustafa karakurt
13 yıl önce

ege üniversitesi bildisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.babam çiftçi den emekli,annem ev hanımı.babamın geliri az olduğu için sıkıntı çekiyoruz.izmirde de hayat pahalı daha da zor oluyor…yardımcı olursanız çok memnun olurum…

abdulhaluk yılmaz
abdulhaluk yılmaz
13 yıl önce

Süleyman demirel ünıversitesi ziraat fakültesi 2. sınıf ögrencisiyim.Babam işçi ,annem ev hanımı.benden baska 2 kardesım daha okuyor.maddı durumumuz benım ve kardeslerımızın okul masraflarını karsılaymıyorlar.bu konuda yardımcı olursanız sevınırım ..

yağmur karakulak
yağmur karakulak
13 yıl önce

kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercümanlık 3.sınıftayım .herhangı bı yerden burs almıyorum .maddı durumda bıraz sıkıntılı ve benden baska okuyan bı kardesım daha var . yardımcı olursanız cok memnun olurum

AYŞE SOLMAZ
AYŞE SOLMAZ
13 yıl önce

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK MYO’ DA KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜNÜN ( 4 YILLIK LISANS OĞRENCİSİYİM) 2. SINIFINDAYIM. BABAM EMEKLİ VE KIZ KARDEŞİM YÜKSEK ÖĞRENİM GÖRÜYOR(SDÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI). ANNEM VEFAT ETTİĞİ İÇİN YETİM AYLIĞI ALIYORUZ FAKAT KARDEŞİM ANNEMİN VEFATINDAN SONRA YURT ÜCRETİNİ YATIRAMAYICA YURTTAN CIKIŞI VERİLDİ TEKRAR BAŞVURDU AMA ARA SINIF OLDUĞU İÇİN GİREMEDİ. ŞİMDİ KALACAK YER ARIYOR VE AYLIĞININ HEPSİNİ KALACAĞI YERE VERMEK ZORUNDA OLDUĞU İÇİN SİZDEN BURS TALEP EDİYORUM, YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

yağmur
yağmur
13 yıl önce

kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercümanlık 3.sınıftayım .herhangı bı yerden burs almıyorum .maddı durumda bıraz sıkıntılı ve benden baska okuyan bı kardesım daha var . yardımcı olursanız cok memnun olurum

gülçin
gülçin
13 yıl önce

Kırıkkale Üniversitesi matematik bölümü 3.sınıf ögrencisiyim maddi yetersizlik yüzünden özel ders vererek okuyorum ama aldığım ücret yetmiyo babam asgari ücret almakta ve annem çalışmıyo.lisede okuyan bir kardeşim daha var ve ben hiç bir yerden burs bulamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim..

şeyda ünal
şeyda ünal
13 yıl önce

bütün kurumlar lysden derece yapanlara ya da yüksek puan alanlara burs veriyor. güzel sanatlar fakülteleri yetenek sınavıyla öğrenci alıyor ve bu sınava girenler lys ye girmiyorlar. peki güzel sanatlarda okuyanlar nasıl burs alıcaklar??