Derin Dondurucuda Saklamaya En Uygun 6 Sebze

  • 26 Eylül 2020

Markette satılanlara güvenmiyorsanız ve pratik olması açısından sebzelerinizi kendiniz derin dondurucuya koyacaksanız, sebzelerin derin dondurucu da saklanmaya uygun olması önem arz etmekte. Kışa hazırlık yaparken aşağıdaki listeye göz atmayı ihmal etmeyin.

Taze Fasulye: Yıkayıp uçlarını temizlediğiniz fasulyeleri uygun uzunlukta kırdıktan sonra biraz kavurun ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra birer yemeklik olacak şekilde poşetlediğiniz fasulyeleri dondurucuya atın. Kışın kullanmanız için çok pratik olacaktır.

Tatlı ve Acı biber: Dolmalık biberlerin sağlam olanlarını ayırın ve içlerini dolma yapacak gibi açarak temizleyin. İyice yıkayıp ters çevirerek sularının süzülmesini sağlayın. İyice kuruladıktan sonra iki biberi iç içe geçirerek 6-8 adet olacak şekilde poşetleyin. İyice havasını alıp poşeti bağlayın. Acı biberler için de aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Ispanak: Ispanağı iyice yıkayıp kurutun. Doğrayın ve poşetleyin. Kullanacağınız zaman donmuş olarak tencereye koyup kavurun. Yemek olarak ve kavrulan börek içi olarak kullanabilirsiniz. Ama çok uzun süre saklamayın tadı bozuluyor.

Maydanoz: Maydanozun yapraklarını ayırın iyice yıkayıp sebze kurutucuda yada süzgeçte kurutun. Poşete koyup havasını alıp bağlayın. Yanlız poşeti düğümlemeyin kolay açılabilsinki alıp tekrar dolaba koyabilin. Kullanacağınız zaman poşeti elinize alıp ovuşturun. Yapraklar kırıldığı için doğranmış gibi olacaktır. Yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Lahana: Yapraklarını tek tek ayırıp yıkadıktan sonra haşladığınız lahanaların suyunu iyice süzdürdükten sonra poşetleyip buzluğa atabilirsiniz.

Domates: Domateslerinizi, kullanacağınız yemek türüne ve miktarına göre saklamalısınız. Yemeklerde kullanacağınız domateslerin sos kıvamında olmasını istiyorsanız rendeleme, tane tane olmasını istiyorsanız doğrama yöntemini kullanarak saklayınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments