Dünyanın en uzun adamı kimdir ve kaç metredir?

  • 12 Ekim 2012

Dünyanın en uzun adamının kim olduğunu merak ediyor musunuz? Bu yazıda, bu soruya yanıt bulacaksınız. Dünyanın en uzun insanı, Türkiye doğumlu Sultan Kösen‘dir. Sultan Kösen, 17 Aralık 1982 doğumlu ve Guinness Dünya Rekorları’na göre, 8 feet 2.8 inç yani 251 cm yükseklikle dünyanın en uzun yaşayan adamıdır.

Sultan Kösen, Mardin’in bir köyünde doğdu ve normal bir çocukluk geçirdi. Ancak 10 yaşında bir tür beyin tümörü olan hipofiz adenomu nedeniyle normalden daha hızlı büyümeye başladı. Bu tümör, vücudun büyüme hormonunu kontrol eden hipofiz bezinin kontrolsüz bir şekilde çalışmasına neden olur. Kösen, 2010 yılında bu tümörün tedavisini tamamladı ve o zamandan beri boyu artmamıştır.

Sultan Kösen’in dikkat çekici boyu, ona birçok zorluk getirse de, dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Kendi adına düzenlenen birçok etkinliğe katılan Kösen, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. Ayrıca, 17 Eylül 2009 tarihinde Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en uzun adamı olarak resmi olarak tanındı.

Sultan Kösen, yaşamı boyunca farklılık ve özgünlükten dolayı birçok ödül ve takdir kazandı. Ancak en önemlisi, boyu nedeniyle karşılaştığı tüm zorluklara rağmen her zaman pozitif bir tutum sergileyerek, hayatın her durumda sürdürülebileceğini kanıtlamıştır.

Bununla birlikte, Sultan Kösen, tıpkı herkes gibi sıradan bir insandır. Kendisi, dünyanın en uzun adamı olmanın yanı sıra, çiftçilik yapmayı ve ailesiyle vakit geçirmeyi seviyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle tanışmayı ve hikayesini paylaşmayı da sever.

Dünyanın en uzun adamı olan Sultan Kösen’in hikayesi, herkesin hayatının kendi şekilde özel olduğunu gösteriyor. Onun öyküsü, fiziksel farklılıkların bizi tanımlamadığını, aslında karakterimizin ve kişiliğimizin bizi kim olduğumuz yapacağını hatırlatıyor. Bu nedenle, Sultan Kösen, 251 cm yüksekliği ile sadece dünyanın en uzun adamı değil, aynı zamanda bir ilham kaynağıdır.

Subscribe
Bildir
guest

24 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
edanur
edanur
10 yıl önce

eve sığamayız ki arkadailar ben bu adamdan korktum

edanur
edanur
10 yıl önce
Reply to  edanur

yani kısacası bazı kişiler için iyi bazılarının için kötü arkadaşlar

eylül
eylül
10 yıl önce

Ben o adamın yerinde olsam konser gibi yerlerde çok rahat görürüm

deniz
deniz
10 yıl önce

keşke onun boyunda olsaydım

emre baba
emre baba
10 yıl önce

o boy bende olsa var ya kimse beni dövemez gerçek bak kralı gelse dövemez valla

emre baba
emre baba
10 yıl önce

iyi boy var la lan

mert
mert
11 yıl önce

o uzun boyuyla nasıl yemek yiyor ki

mert
mert
11 yıl önce

vay ne güzel boyu var be keşke bende o kadar uzun olsam

merve
merve
11 yıl önce

KEŞKE BEN 3M OLSAYDIM OOOOH NE GÜZEL

MERVE
MERVE
11 yıl önce

BENDE UZUN BOYLU OLMAK İSTERDİMMMMMM AMAN NEYSE HELAL KOÇUN SANA İSTERSEN EVLENEBİLİRİZ

canan
canan
11 yıl önce

ayyyy gerçekten çok iyi bişi

emircan
emircan
11 yıl önce

=D

semra
semra
11 yıl önce

o adam benim yanımda olsa ben onun yanında cüce kalırım

DÜNYANIN EN BÜYÜK ADAMI
DÜNYANIN EN BÜYÜK ADAMI
11 yıl önce

OLUM DÜNYANIN EN UZUN 2. ADAMIYIM B: 😀

musa
musa
11 yıl önce

musa gitsin bu keka tmm

en akıllınız olduğu belli insan oğlu
en akıllınız olduğu belli insan oğlu
11 yıl önce

hayvan davut ve keriz muhammed salaklar’ı kralları’nı anladımda abdurahman koçum sende’mi salaksın ha koçum bide ben olsam şimsiye kadar……yapardım’ın anlamı ne onuda açıkla canım benim lütfen olurmu

abdurrahman
abdurrahman
12 yıl önce

ben olsam şimsiye kadar …… yapardım

muhammed
muhammed
12 yıl önce

keşke bende en uzun olaydım kule sitenin 42.katına bile elim deyseydi

zafer
zafer
12 yıl önce

bmence yalan ben yalan

samet
samet
12 yıl önce

vay be ben onun yerinde olsam neler yapmam neler

davut
davut
12 yıl önce

ben büyük olmak istemem yalnızca okulada gitmek istemem, ama aslında kendim büyümek isterim. bende dünyanın en büyük adamı olsaydım ama malesef kendimiz büyüyoruz, anladınızmı aslında dünyanın en büyük adamı olmak güzeldir ama kendimiz büyüyoruz, çocuklar anladınızmı beni, bence anlamışsınızdır, aslında dünyanın en büyük adamını görmek istiyorum hemde çok, anladınızmı çocuklar?

davut
davut
12 yıl önce

ben büyük olmak istemem yalnızca okulada gitmek istemem, ama aslında kendim büyümek isterim. bende dünyanın en büyük adamı olsaydım ama malesef kendimiz büyüyoruz, anladınızmı aslında dünyanın en büyük adamı olmak güzeldir ama kendimiz büyüyoruz, çocuklar anladınızmı beni, bence anlamışsınızdır, aslında dünyanın en büyük adamını görmek istiyorum anladınızmı çocuklar?

merve
merve
13 yıl önce

çeşke bende dünyanın en
büyük kızı olsam

merve
merve
13 yıl önce

vay be ne kadar güzel