E-devlet şifresi nedir, nasıl alınır?

  • 11 Aralık 2010

edevlet-sifresi1 Kasım 2010 gününden itibaren hizmet dökümlerinizi SGK web sayfası üzerinden değil, e-Devlet web sayfası üzerinden alacaksınız. Bugüne kadar http://www.ssk.gov.tr/, http://www.bagkur.gov.tr/ ve http://www.emekli.gov.tr/ sayfalarından isteyen her vatandaş özgürce girerek kendisine ya da bir başkasına ait verileri sorgulama imkânı buluyordu.

Kişisel bilgilerin korunması kapsamında, SGK internet sitesinde yayınlanmakta olan kişisel bilgilerinin 01/11/2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yayınlanması için gerekli çalışmalar tamamlanmış olup, bu tarihten itibaren kişisel bilgiler SGK nun www.sgk.gov.tr sitesinden yayınlanmayacaktır.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu masraf dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Bu uygulama sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Bu çalışma ile vatandaşlarımızın kullanıcı adı ve şifreleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden kendi bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmaları sağlanmış olacaktır.

Kişilerin Sosyal Sigortalar Kurumunda bulunan kişisel bilgileri sadece kendisi tarafından E-devlet şifresiyle görüntüleneceği için işe girişi yapılacak sigortalıların SGK numaralarını ve sigortalılık durumlarını doğru ve eksiksiz bir şekilde işverenlere bildirmelere önem arz etmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments