E-Ticaret Siteleri Nasıl Yapılır?

  • 26 Ağustos 2013

e-ticaret-siteleriE-Ticaret siteleri, mal ve hizmetlerin tanıtım, satış, dağıtım takibi ve ödeme işlemlerinin internet aracılığıyla yapılmasıdır. E-ticaret geliştiren yazılım şirketlerinin yanında paketler halinde bu işi yapan çeşitli şirketler var. Özel yazılımlı e-ticaret siteleri maliyetli olup uzun zaman gerektirebilir. En büyük avantajıysa özel tasarımlarınızı istediğiniz gibi yerleştirmeniz ve geliştiriciyle birlikte hiçbir e-ticaret sitesinde olmayan özellikleri sunabimenizdir. Paket olarak satan, ürün ve hizmet sağlayıcılar, özellikle KOBİ’lere, pazarlara ve tüketiciye ulaşma konusunda daha ekonomik imkanlar sağlamaktadır. Aldığınız eticaret paketlerinde olması gereken bütün özellikler ekli olarak gelir zaten.

E-Ticaret sitesi yapmak ve ürünlerini-hizmetlerini internet sitesi üzerinden satmak isteyen şirketler bunu 5 adımda gerçekleştirebilirler:

  1. Yeni web sitesinin tasarlanması veya mevcut sitenin tasarımının/yazılımının E-Ticaret için hazırlanması,
  2. SSL sertifikasının alınarak güvenlik için gerekli çalışmalar yapılmalı. Bunu hosting firmanızdan karşılayabilirsiniz.
  3. Bankalara Sanal POS başvurusu yapılmalı. Hemen her banka artık bu işlemler için size yardımcı olacaktır. Çalıştığınız bankayla iletişime geçmeniz yeterli.
  4. Sanal POS’un web sitesine entegrasyonu yapılmalı. Bunun için teknik ekibinizle görüşün. Eğer hazır paket aldıysanız paket içerisinde buna uygun modül bulunacaktır.
  5. E-Ticaret sitesinin test edilmesi ve sitenin yayına açılması.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra artık müşterilerinizi sanal mağazalarınıza davet etmek için hazırsınız. E-ticaret sitesi yapmak kolaydır ama kaliteli ve uygun fiyata olanını bulmak sıkıntılı olabilir. Güvenli olması da ticari girişiminiz için oldukça önemlidir. İyi bir araştırma yapmadan karşınıza çıkan ilk firmaya da yaptırmayın. Bundan sonraki adımlarda lojistik, reklam ve ekibin kurulmasıyla alakalı çalışmalarda bulunmalısınız. Unutmayın ki bir e-ticaret sitesi teknik olarak var olması yeterli değil.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments