En Çok Tercih Edilen 5 Lokum Çeşidi

  • 13 Aralık 2020

Osmanlı Devletinin ilk dönemlerinde sadece padişahlara özgü olarak üretilen bu lezzet, zamanla piyasada bulunan şekerlemecilerin de üretmesine izin verilmesiyle halkın beğenisine sunulmuştur. Lokum yüzyıllar boyunca Türk kültürünün bir parçası olarak, içeriği neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Adı ister Lokum ister Turkish Delight olsun; şahane olarak nitelendirilen bu geleneksel Türk ürününün her kıtada, yolu bir şekilde Türkiye’den geçmiş herkes tarafından beğenilerek tüketildiği bir gerçektir.

İşte en çok tercih edilen lokum çeşitleri:

Kayısı Lokumu: Kayısı lokumu geleneksel ve en lezzetli Türk tatlılarından biridir. Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türer, ve özellikle 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmıştır.Kayısı lokumu yara ve çıbana tedavi amaçlı olarak sarılır.

Gül Lokumu: Isparta’nın meşhur gül ürünlerinden biridir. iki adet petibör bisküvi arasına konup yenilen çocukluk döneminin unutulmayan tatlarından biridir.

Fıstıklı Lokum: Gaziantep yöresinden tedarik edilen Antep fıstıkları ile lokum bir araya gelmesi ile üretilen Antep Fıstıklı Lokum, yaygın olarak bilinen bir lokum çeşididir.

Çifte Kavrulmuş Lokum: Çifte kavrulmuş Antep fıstıklı, pudra şekeri ile süslenmiş lokum çeşididir.

Kuş Lokumu: Doğal renklendiriciler kullanılarak üretilen Meyveli Kuş Lokumu, rengarenk görüntüsü ile mutlu eder. Meyve tadındaki aromalarla bezenen bu üründe glikoz ve tatlandırıcı bir madde bulunmaz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments