Etkileyici bir antre nasıl yapılır?

  • 15 Şubat 2020
Birkaç basit öneriyle antrenizin, misafirlerinize etkiyeci bir karşılama yapmasını sağlayabilirsiniz.  House Beautiful dergisi bu ay evinizle ilgili ilk izlenimi veren antreniz için fikir verdi

1 Evinizin girişi sizin ve nasıl yaşadığınızın ipuçlarını verir… Antrenizi iyi planlarsanız, diğer mekanlar da bu dizgiyi takip eder. Yanlış ele alınmış bir antre yerleşimi, evin dekorasyonu için hatalı bir başlangıç olacaktır.

2 Antrenizin egzotik, zengin görünümlü veya abartılı gösterişte bir mekan olmasına gerek yok. Sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılayan, işlevsel bir yer yaratmak önceliğiniz olmalı.

3 Antrenizin ana yaşam alanları olan salon, mutfak, yatak odası gibi bölümlerle uyum içinde olmasına özen gösterin.

4 Antrenizin evin karanlık ve ruhsuz alanı olmaktan kurtarmak için aydınlatmalar ve şık birkaç dekorasyon objesine başvurun.

5 Klasik tarzda bir ev için duvara asacağınız nostaljik fenerler, ziyaretçilere kılavuzluk etmenin yanında, romantik bir ‘hoş geldiniz’ mesajı da verecektir.

6 Neyi vurgulamak istiyorsanız, ışığı oraya yönlendirin. Mesela bir sanat çalışması, heykel veya şık bir vazodaki taze çiçekler; seçim sizin. Birkaç farklı lamba ile ışık oyunları da yapabilirsiniz.

7 Cilalı bir masa veya dresuarın üstünde yer vereceğiniz geniş kristal bir vazo veya kase, ortama asil bir ışıltı katar. Üstelik bunu, hem modern hem klasik döşenmiş evlerde uygulayabilirsiniz.

8 Döşeme malzemesi antrenin yavanlıkla zenginlik arasındaki sınırını belirler. Mozaikler, bordürler, zemini sıkıcı olmaktan çıkarıp kendine özgü bir sanat çalışmasına çevirebilir. Günümüzde taş, ahşap, hatta metal ve deriyi bir araya getiren parçalar bile var.

9 Eski tarzdaki bir evde yassı taş, mermer, terra-cotta veya ahşap döşemeler uygun seçeneklerdir. Böyle bir evde oturacak kadar şanslıysanız, muhteşem karolarla antrenizin şıklığını artırabilirsiniz. Şık bir parke yüzeyin üstünde boy gösteren özel bir halı da hiç fena fikir değil.

10 Mevcut alanınız mobilya seçimlerinizi de belirleyecektir. Sirkülasyonun yoğun olduğu bir antrede hareket özgürlüğünüz kısıtlanmamalı. Oturacak bir yer, anahtar, mektup, fatura ve gazeteler için uygun bir alan, şemsiyelik ve bir vestiyer bulundurmaya çalışın.

11 Boy aynası, evden çıkarken son kontrollerinizi yapabilmeniz açısından çok işinize yarayacak.

12 Küçük bir antrede tek bir sandalye veya konsol kullanın. Mekanı kalabalığa boğmayın. Duvarları ve lambrileri beyaz, şampanya gibi açık tonlara boyatın. Duvarınıza büyük bir ayna asın. Alanınız genişse bir çift sandalyeye, uzunca bir konsola veya daire tablalı bir giriş masasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

ANTRENİZ SİZİ ANLATSIN

Antrenizi şekillendirmeye başlarken, sıradan bir antrenin nasıl olması gerektiğini değil, sizin kişiliğinizi ne tarz bir antrenin temsil etmesini istediğinizi düşünün. Çocuk ruhluysanız, etrafınızda, sevimli ve renkli aksesuvarlar ve dekorasyon objeleri bulundurmaktan çekinmeyin. Modern hatta çılgın mekanlardan hoşlanan biriyseniz, tasarımıyla ön plana çıkan sandalye ve koltuklarla şık ve çarpıcı bir tezat yaratın

PRATİK OLUN

Sadece sık kullandığınız şapka, giysi ve ayakkabılarınızı antrede bulundurun. Geri kalanı elinizin hemen altında yer işgal etmesin. Ayrıca ince, uzun ayaklı vestiyerler antreyi verimli bir şekilde kullanırken minimum yer kaplar. En renkli ürünlerinizi üste asın.

Sabah Günaydın
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments