Google ismi nerden geliyor? Google nedir?

  • 31 Ocak 2011

Googol, matematikte büyük sayılardan bir tanesidir ve 10 üzeri 100’dür. Yani1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılan bir sayıdır. Bu kelime Amerikalı matematikçi Edward Kasner’ın yeğeni Milton Sirotta (1929–1980) tarafından 1938 yılında kullanılmaya başladı.

Bizim bildiğimiz Google şirketi ise “Googol” sözcüğünün yanlış yazımından meydana gelmiştir (Şirketin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından). Bu bilginin kaynağı ise David A. Vise’ın yazdığı Google’ın Öyküsü adlı kitapta yer almaktadır.

10 Eylül 2001 tarihli Kim Milyoner Olmak İster? yarışma programının bir milyon sterlinlik şu sorunun yanıtı googoldu: 1 rakamının sonuna yüz sıfır getirilerek elde edilen sayının adı nedir? Diğer seçenekler de megatron, gigabit ve nanomoldü.

Googol, masa oyunu Balderdash’teki 336 kelimeden bir tanesidir ve bu kelimenin anlamı kart üzerinde şu şekilde belirtilmiştir: 1 rakamının sonuna 100 sıfır getirildiğinde meydana gelen sayı.

23 Ocak 1963 tarihli Peanuts adlı oyunda Lucy, Schroeder’e evlenme olasılıklarının ne olduğunu sorarlar. Schroeder’in yanıtı ise şöyle oldu: “Googolda bir”.

Ninja Turtles çizgi dizisinin bir bölümünde “Gaminator” video oyunu sisteminin 3 googolhertzlük bir işlemciye sahip olduğu söylenmektedir.

Google’ın kendi websitesindeki tarihçeyi inceleyebilirsiniz: http://www.google.com/corporate/history.html

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments