Gül Ekerken ve Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • 8 Şubat 2011

Bahçeye gül fidanını ılıman iklimlerde Ekim ve Kasım aylarında, soğuk iklimlerde ise ilkbaharda ekebilirsiniz. Dikim işlemleri içinse şu noktalara dikkat etmelisiniz.

Fidan köklerinde bulunan fazla uzun ya da ezilmiş, kırılmış bölümleri makas yardımıyla keserek temizleyin. Fidanların dikilecek olan çukurları yaklaşık 40 cm genişliğinde ve 50 cm derinliğinde açın. Çukurun dib kısmına eski yanmış gübre ve karıştırılmış iyi cins toprağı bir kümbet şeklinde yerleştirin. Fidan kökünü başka tarafta hazırlayacağınız sulandırılmış killi toprakla ve taze sığır gübresi ile bir bulamaca batırın ve çukurdaki kümbete oturtunuz. Etrafını da iyi bir toprakla örterek çukuru tamamen kapatınız.

Unutmamanız gereken konu gül her topraktan hoşlanmaz. Daha çok Buğday toprağı veya bağ toprağı diye bilinen killi kumlu rengi kırmızıya çalan toprakları sever. Fazla killi ve ağır çok kumlu ya da kireçli topraklarda gül iyi yetişmez.

Eğer uzun bir fidan diktiyseniz rüzgardan sallanarak bozulmasını engellemek için yanına bir çubuk saplayınız ve sabitleyiniz. Fidanı buna pamuklu bir iplikle bağlayınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments