Evde Pratik Isı Yalıtımının 3 Yolu

  • 31 Ekim 2020

Soğuk kış aylarında evinizi ısıtmak için hem enerji hem de para harcamanız gerekir. İster doğalgaz tesisatınız olsun ister elektrikli soba kullanın hiçbir yöntem yeterince ucuz değildir. Bunca harcama sonrası eviniz hala ısınması gerektiği kadar ısınmıyorsa bir sorun var demektir

Evinizde binanızda ısı yalıtımı hem kışın soğuktan hemde yazın sıcaktan korunmanız için oldukça önemlidir. Basit hususlara dikkat edilerek ve yapınıza yapılacak iyi bir yalıtımla %60 a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

  • Duvara iyi oturmamış pencere boşlukları silikon sıkılarak kapatılmalı.
  • Pencere ve balkon kapılarından hava alan kısımlar yapıştırmalı sünger ile yapıştırılmalı.
  • Az kullanılan odaların kapıları kapalı tutulmalı.

Türkiye’de özellikle eski evlerde ısı yalıtım problemi olduğunu herkes bilir. Bu da hem cebimizi, hem sağlığımızı etkiliyor. İzolasyondaki sorunların doğrudan sonucu, ihtiyaç olmadığı halde fazla enerji tüketmemiz. Fazla enerji tüketimi, küresel ölçekte enerji kaynaklarının gereksiz kullanılması, ülke boyutunda dışa bağımlılığın artması ve şahsi düzlemde enerji için daha fazla harcama yapmamız manasına geliyor. Sağlığımıza olan zararı ise nem ve rutubetlenmeye sebep olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla, hem çevresini, doğal kaynakları hem de sağlığını düşünen insanların ısı yalıtımına daha çok önem vermeleri gerekiyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments