Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

  • 28 Eylül 2010

Mürekkep lekesi bulaşmış giysilerin üretildikleri hammadeler de çıkartılış şeklini değiştirmektedir. Çözünürliğü gerçekten çok zor olan mürekkep lekeleri için birkaç pratik bilgi verelim istedik.

Pamuklu, yünlü, keten ve ipek kumaşları ilk etapta soğuk suyla güzelce yıkayın. Mümkün olduğu kadar üzerine bulaşmış boyayı akıtmaya çalışın. İki adımda ılık bir suda sabunla iyice çiteleyin. Sonra su yerine süt kullanarak yıkayın ve limon tozuyla güzelce ovun. Sütü ve limon tozunu arındırmak için tekrardan temiz suyla yıkayın.

Renkli ve sentetik kumaşlarda ise yukardaki işlemlere benzer olarak ilk etapta lekeli yeri ılık süte batırarak bir süre bekliyoruz ve ılık suyla duruluyoruz. Biraz çözündüğünü göreceksiniz ve tam bu esnada da limon suyu veya limon tuzunu da kullanabilirsiniz.

Giysileriniz için bunlar da bir çözüm olmadıysa mutlaka ve mutlaka iyi bir kuru temizleme hizmeti veren bir yere verin. Reklamlarda boy gösteren o deterjanlar özellikle elbiselerinize zarar verebilir.

Halılardaki mürekkep lekesini çıkarmak için mısır nişastası ve yine süt ile yaptığımız karışımı lekenin üzerine dökün ve kurumaya bırakın. Halı kuurduktan sonra üzerinde kalan nişastayı elektrikli süpürgeyle alın ve halıyı sabunlu suyla leke çıkana kadar silin.

Ellere bulaşan mürekkep lekeleri için domates suyuyla ovmak ve güzelce fırçalamak yararlı olacaktır.

Parkeye dökülen mürekkep için de lekeli yeri terebentinle ovmak yeterli olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
emrullah
emrullah
13 yıl önce

ben çıkarmak istiorum ama nasıl