Omega-3 balık yağı nedir, faydaları nelerdir?

 • 5 Aralık 2012

omega-3-balik-yagiOmega 3 Nedir?

Omega-3 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleri olup dışardan destek olarak alınması gereken bir yağ asididir. Çünkü insan vücudu sature ve monounsature yağ asitlerinin sentezini yaptığı halde, n-6 ve n-3 yağ asitlerinin sentezini yapamamaktadır.

Pek çok formu bulunabilen bu yağ asitlerinin en önemli görev yapanları EPA (Eicosapantaenoik asit) ve DHA’dır (Docosahexaenoik asit). Esansiyel olan bu yağ asitlerinin yeterli miktarda alınamaması durumlarında başta kardiyovasküler bozukluklar olmak üzere birçok hastalığı da beraberinde getirebilir.

Bunun yanında omega-6 cilt ve bobrekler için yararlıyken  omega 3′ün ise esas etkisi sinir sistemi ve dolasım sistemi üzerinedir.

Omega 3’ün Faydaları ve Önemi

Omega 3 çocuklarda, yetişkinlerde ve gebelikte; beyin, göz ve sinir sisteminin gelişimine ve kalp-damar sağlığının korunmasında önemli roller oynar. Ayrıca omega 3 hücre yenilenmesi dahil birçok önemli fonksiyonu olan bir yağ asididir ve tam bir cilt dostudur. Omega 3 içeren besinlerin düzenli bir şekilde her gün tüketilmesi hem sağlığınız hem de cildiniz için önemlidir.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur? (Omega 3 içeren besinler)

Balık yağı, ceviz, fındık, badem, keten tohumu, semiz otu ve eşil yapraklı sebzeler  omega 3 içeren başlıca besinlerdir.

Omega 3 balık yağını kimler kullanabilir?

Omega 3 balık yağı her yaştan insanların rahatlıkla kullanabileceği önemli bir takviyedir. Omega 3’ün faydalarından bahsederken bebeklerin, çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların da kullanmasının ne kadar önemli olduğuna deyinmiştik. Bir liste yapmak gerekirse;

 • Okul çağındaki çocuklar
 • Hamilelik (gebelik) döneminde ve emzirme döneminde olan bayanlar
 • 30 yaş ve üstü yetişkinler
 • Bir rahatsızlığı bulunmayan ancak ilerki yaşlarda kendini koruma altına almak isteyenler
 • Kalp-damar sağlığını koruman isteyen insanlar
 • Depresyon problemi yaşayanlar
 • Şeker hastaları
 • Alzheimer hastaları
 • Menopoz dönemindeki bayanlar
 • Kolesterol ve trigliseridi yüksek olan insanlar
 • Kardiyovasküler problemi olan insanlar
 • By-pass ameliyatı geçirmiş insanlar
 • Romatolojik problemi olan insanlar
 • Diyabet hastaları

Omega 3 balık yağı kilo aldırır mı?

Kilo konusunda kesin olarak kilo aldırır ya da balık yağı zayıflatır gibi kesin ifadeler kullanamayız. Ancak balık yağı iştah açar mı? diye sorarsanız, içeriklerinde ayrıca yüksek değerli vitamin bulundurması ve bunun da dolaylı olarak iştah açtığını söyleyebiliriz. Omega 3 yağ asitleri vücud direncini arttırarak yağ yıkımını yavaşlatır. Bu da balık yağının iştah açma özelliğini ortaya koyar.

Omega 3 balık yağı boy uzatır mı ?

Balık yağı beyin, göz ve sinir sisteminin normal gelişimine yardımcı olmakla birlikte çocuklarda bedensel gelişime de yardımcı olur. Ama boy uzatır ya da içirirseniz boyunuz uzar gibi kesin ifadeler kullanamayız. En başta da söyledik, balık yağı daha çok takviye amaçlı kullanılır.

Omega 3’ün zararları var mı?

Omega 3’ün olumlu bir yönü olan kan sulandırıcı etkisi olduğundan ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların biraz daha dikkatli olması olması gerekir.

Omega 3 balık yağı çeşitleri nelerdir?

Omega – 3 (Alfalinoletik Asit – EPA, Dokosaheksanoik Asit – DHA ), Omega – 6 (Linolenik Asit, Gamma-Linolenik Asit ) ve Omega – 9 (Olesik Asit)

Balık yağı fiyatları ne durumda?

İnternet sitelerinde bu tarz takviye ürünlerin satıldığı siteleri incelediğinizde fiyatları ve içerikleri rahatlıkla görebilirsiniz. Fiyatlar sürekli olarak değiştiğinden fiyatları konusunda birşey söyleyemeyiz.

Balık yağı alırken nelere dikkat etmeli?

1) Dozaj: Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA miktarlarını mutlaka kontrol edin. EPA+DHA toplamı 500 mg’dan az olmamalıdır. Eğer balık yağını gebelik sürecinde bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi veya çocukların zihinsel gelişim desteği için kullanıyorsanız DHA oranı EPA’dan daha fazla olmalıdır. Alacağınız balık yağında DHA oranı EPA dan fazla olmalı. Antienflamatuar ve kalp ve damar sağlığı desteği için seçeceğiniz balık yağlarında ise EPA miktarı DHA’dan daha fazla olmalı.

2) Form ve emilim kolaylığı: Tüm dozlarda alacağınız balık yağılarındaki etiketiketlerin üzerinde yağın “doğal tirigliserit” formda olup olmadığına dikkat edin.

3) Ağır metallerin test sonuçları: Deniz ve okyanuslarda bulunan 200’den fazla toksik maddenin balığın yağında depolandığını unutmayın. Bu sebeple ağır metalleri üretim sırasında patentli teknolojiler vasıtasıyla uzaklaştıran ve bağımsız labaratuarlardan tastikleten balık yağı markalarını tercih edin.

En iyi balık yağı markası hangisi?

Yukarıdaki faktörleri göz önüne aldığımızda Ocean markalı balık yağlarının rakiplerine oranla biraz daha önde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Ocean Lipor 1360 mg %46 EPA ve %18 DHA‘lık içeriği ile balık yağı kapsülleri arasında içeriği en yüksek olan ürünlerden bir tanesi. Ocean Fish Oil Orange, Ocean Fish Oil Lemon ve Ocean Fish Oil Banana her 10 ml Trigliserit formda 9200 mg saf balık yağı içermektedir.

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kemal Bal
Kemal Bal
11 yıl önce

acaba bunu süt içtikten sonra Kullana bilirmiyiz

SEHER YILDIRIM
SEHER YILDIRIM
11 yıl önce

içersinde 90 tane var satışı 77 lira bayilik alırsanız yüzde 30 indirimli alabilirsiniz.

SEHER YILDIRIM
SEHER YILDIRIM
11 yıl önce

omega 3 en iyi dünya markası nutriway çünkü dünyada tek markaben nutriwayin tüm vitaminlerini kullanıyorum faydasını çok gördüm yardımcı olurum.

mevlüt
mevlüt
11 yıl önce

bu bilgileriniz içn teşekür ederiz