Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir ve nasıl önlenir?

  • 30 Eylül 2010

Yaşlandıkça saçlarımızda oluşan çeşitli değişiklikler ve saçların dökülmesinin çok sebebi olabilir. Stres, ateşli hastalıklar, gebelikte yapılan diyetler gibi birçok nedeni olabilir.

Baş bölgemizde bulunan yerde ortalama 95 bin saç teli her ay 1 cm uzar ve hergün yaklaşık 100 saç telinin dökülmesi normal karşılnması gerektiğini uzmanlar belirtiyor. Bölgesel saç dökülmesi veya seyrekleşme birçok insanın şikayetçi olduğu birşeydir.

Saç dökülmesinin nedenleri? Saç dökülmesine neden olan hastalıklar hangileridir?

Alkol ve sigara da saçların ölmesine neden oluyor. Sigara saçlarda gereksiz yağlanmalara ve kırılmalara da neden oluyor. Ateşli hastalıklar, protein, demir ve çinko yetersizliği, gebelik, şeker hastalıkları, kansızlık, aşırı dengesiz yapılan diyetler, kanser hastaları için kullanılan bazı ilaçlar, kimyal maddelerin çok fazla vücuda girmesi, sinir sistemi hastalıkları ve stres sıralamada yer alan sebeplerdir. Bölgesel saç dökülmesine en çok sebebiyet veren durumlar da mantar hastalıkları, saç kıran, çeşitli kozmetik ürünlerdir.

Saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 100 saç teline kadar olan dökülmeler normal karşılanmalıdır. Saçlarınız çok fazla dökülüyorsa çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bunlar bir işe yaramadığı takdirde doktora baş vurarak saç dökülmesinin nedenlerini belirlemek için kan tahlillerinin yapılması hormon dengesinin öğrenilmesi gerekiyor. Bunlar Uygulanacak tedavi için önemli bir etkendir. Ayrıca aşağıdaki  tavsiyelerden de faydalanabilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalı?

  • Saç dökülmesini önlemek için öncelikle düzenli beslenmek gerekir. Sağlıklı ve dökülmeyen sağlam saçlar için protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliğinin olmamasına dikkat etmeliyiz.
  • Saç ve saç derisine zarar verebilecek kozmetik veya diğer ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  • Sigara ve alkolü alışkanlık haline getirmemekiyiz.
  • Saçı temizlemek için hergün yıkamak yanlış bir eylemdir. 2 veya 3 günde bir ph değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları sık yıkamak saç derisinin yağ dengesini bozduğundan saçların daha fazla yağlanmasına sebep olur.
  • Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasını önleyerek saç kaybına neden olur. Jöleden vazgeçemiyorsak bile aynı gün içinde yıkamamız gerekir.
  • Yüksek miktarda A vitamini alınmamalıdır. A vitamini almayı durdurarak problemin çözümüne kavuşabiliriz.
  • Saç derininin kanlamasını ve akışkanlığı hızlandırmak için damarların akış yönüne saçlı deriye masaj yapmak etkili olabilir.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments