Saç ekimi nasıl yapılır?

  • 7 Şubat 2012

Baş saçlı derisinin arka bölgesinden genetik olarak dökülmemeye kodlanmış saç kökleri FUE yani follikuler ünite ekstraksiyonu yöntemi ile istenilen bölgelere ekilmektedir.

FUE yöntemi günümüzde en gelişmiş ve popüler saç ekim yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Öncelikle saç ekiminde başarının en önemli kriteri ekilen saç köklerinin yeni yerlerinde tutma oranıdır. Bu oran ne kadar yüksek olursa açıklığın kapatılması o kadar başarılı olur dolayısıyla hasta memnuniyeti artar. Ekilen saç köklerinin tutması için dikkat edilmesi gereken şeylerin başında saç kökünü mümkün olduğunca az travmaya uğratmak gelir.

Saç ekimi üç aşamadan oluşan bir operasyondur. Bu aşamaların her birinde saç köklerine maksimum ilgi gösterilmesi gerekmektedir.

İlk aşama saç köklerinin travmasız bir şekilde elde edilmesidir. Ensenin biraz üzerinden, sağlıklı ve dökülmeme özelliği taşıyan saç köklerini ucu özel olarak dizayn edilmiş micro-motor punch aleti ile alir. Bu işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Alınan her saç kökü dokusu içindeki saç teli sayısı bir, iki veya üç civarında olabilir. Bu yöntemle bir günde 5000 – 10000 saç teli nakledilebilir. Seansların sayısı ve uzunluğu saç kökü nakli sayısına ve kişinin saçsız veya seyrek olan alanının büyüklüğüne bağlıdır. Birinci aşama olan saç kökü alımı prosedürü sırasında kullanılan mikromotor punch cihazının uygunluğu çok önemlidir. Özel olarak tasarlanmış punch cihazı sayesinde saç köklerine temas etmeksizin greftleri toplayabilmektedir.

İkinci aşamada elde edilen köklerin önceden kararlaştırılan ve çizilen saçsız alanlarda yerleştirileceği kanallar özel “slitler” yardımı ile hazırlanır. Bu bölüm özel bir konsantrasyon ve tecrübe gerektirir. Çünkü ekilen yeni saçların çıkış yönleri, yoğunluğu ve buna bağlı olarak doğal görünümü bu bölümde oluşturulur. Her alanda olduğu gibi saç ekiminde de tecrübe ve estetik vizyon çok büyük önem taşır. Ne yazık ki ülkemizde yasal olmamasına rağmen her yerde özellikle güzellik merkezi adı altında apartman katlarında, kuaför benzeri yerlerde saç ekimi yapılmaktadır. Bu merkezlerde saç ekimi yaptıran birçok hasta meydana gelen komplikasyonlar dolayısıyla mutsuz olmakta ve yeni arayışlara girmektedir. Alınan saç greftlerinin alımından ekileceği zamana kadar canlılığını yitirmeden bekletilmesi için özel sıvılar kullanılmaktadır. Bu özel formüllü “besleme” sıvısı operasyon süresi ne kadar uzun olursa olsun saç greftlerinin canlılığını korumaktadır.

Üçüncü aşama saç greftlerinin yeni yerlerine yerleştirilmesidir. Bu safhada da mümkün olduğunca köklere travma uygulanmaması gerekmektedir. Deneyimli ellerde ve uygun ekipman ile bu nazik işlem başarıyla gerçekleştirilebilir.

Saç ekim operasyonu sonrasında kişinin günlük hayatına dönmesi son derece kolay ve çabuk olmaktadır. Tek seansta biten bu operasyon sonrasında hastalarımızın ertesi günü dinlenerek geçirmeleri önerilmektedir. Rahatlıkla ve son derece doğal görünümleriyle sosyal hayatlarına dönmektedirler.

Üçüncü yapılan özel yıkama işlemi sonrasında ekim ve alım bölgesindeki izler kısa sürede fark edilmeyecek hale gelmektedir.

Hastane şartlarında gerçekleştirilen saç ekim operasyonları, steril ve hijyenik bir ortam sağlamasının yanında hastaya ve hekime her türlü olanağın sunulmasının verdiği güven duygusu ile de önem kazanmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
alican
alican
11 yıl önce

teşekürler güzel yazı..