Sınavdan önce, sabahı ve sınav esnasında beslenme önerileri

  • 1 Kasım 2010

Öncelikle stresten uzak durulması gerekiyor. Stresin azaltılmasında düzenli uyku saatleri, düzenli fiziki ve ruhsal egzersiz programları, yeterli ve aynı zamanda dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Sınavdan önce, sabahı ve sınav esnasında beslenme önerileri;

1. Sınavdan bir gün önce veya yakın bir zamanda ilk defa deneyeceğiniz bir besini o gün tüketmeyi denemeyin.

2. Mümkünse dışarıda yemek yememeye çalışın, evde daha önceden yediğiniz ev yemeklerini tercih ediniz.

3. Kan şekerinizin ayarlanması için ve başarı oranınızı artması açısından çok fazla tatlı, çikolata ve hazır meyve suyları yerine kan şekerinizi yavaş yavaş yükselten taze meyve, kepekli ekmek, süt ve ürünleri gibi besinleri tercih edin.

4. Bir gün öncesinden çok yağlı ve ağır gıdalar yerine protein, karbonhidrat, yağ dengeli hafif ve miğdeyi rahatsız etmeyen gıdalar tercih edin.

5. Sınavlar bir huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi problemlere sebebiyet gösterdiğinden çay, kahve ve kola yerine bitki çaylarını (strese iyi gelen papatya çayını) tercih edebilirsiniz.

6. Sabah kahvaltısında süt, yumurta, peynir, kepekli ekmek, yulaf ezmesi gibi kan şekerinizi dengede tutacak bir sabah kahvaltı tercih ediniz.

7. Yararlı olacağını düşünüp sevmediğiniz, sindirim sisteminizde sıkıntı oluşturabilecek besinleri tüketmemeye çalışın. Sevdiğiniz ve dengeli besinleri tercih ediniz.

9. Sınav sırasında çokça yapılan yanlışlardan biri olan şekerli gıdaları tüketmeyiniz. Kan şekerinizin düşmemesi için küçük kepekli sandviç, kepekli bisküvi, paket süt, su gibi besinleri tüketin.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments