Tül perde temizliği ve beyazlatması nasıl yapılır?

  • 15 Ekim 2010

Öncelikle bilmeniz gereken şey tül perdelerinizi yıkarken sıcak su yerine ılık veya soğuk su kullanın. Sıcak su tül perdelerinizin çok fazla kırışmasına sebep olur. Sararmış veya beyazlatılmasını istediğiniz tül perdelerinizi deterjanlı suda bir gece bekletin. Sonra yıkayın. Yıkama işleminde sonra bir kaba su doldurarak içine bir çay bardağı amonyak koyarak çalkalayın. Bu suda da biraz beklettikten sonra perdelerinizi bol suda durulayın.

Az kullanılan ama bilinen bir başka yöntem de ıslatma suyuna bir tülbent içinde yumurta kabuğunun kırıklarını koyun ve bekletin. Daha sonra yıkamaya geçin.

Evdeki ya da ofisinizdeki naylon perdelerinizin apreli durmasını sağlamak için de yıkarken son suyuna perde başına bir çorba kaşığı tuz ilave edin. Daha sonra perleri çok sıkmadan ıslak ıslak asın.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aysın günen
Aysın günen
11 yıl önce

tül yıkaDIM. 30 DERECEDE YIKADIM FAKAT ÇOK KIRIŞIYOR BU KIRIŞIKLIK YER YAPTI. HERSEFER ÜTÜ İSTİYOR. BU KIRIŞIKLILARI NASIL DÜZELTEBİLİRİM. BIRDE DOĞALGAZ TÜLÜ ZAMANLA GRILEŞTİRİYOR BEYAZLATMAK İÇİN NE YAPILMALI.